Ένα άκρως ενδιαφέρον και εξειδικευμένο στις μικρές ηλικίες Τοπικό Σεμινάριο θα διοργανώσει ο Σύνδεσμος Ελλήνων Προπονητών Καλαθοσφαίρισης στο Αρκαλοχώρι αυτό το Σαββατοκύριακο (28-29 Ιουνίου). Πιο συγκεκριμένα το πρωί του Σαββάτου (10:00) στο Κλειστό Γυμναστήριο Αρκαλοχωρίου ο καταξιωμένος γυμναστής, Κώστας Χατζηχρήστος θα αναλύσει την "Προπόνηση αθλητικής βελτίωσης στις μικρές ηλικίες 6-9, 10-12 και 13-15", στη συνέχεια (11:45-13:15) ο κόουτς Κώστας Κουρκούμπας που ειδικεύεται στις ακαδημίες θα μιλήσει για τον "Τεχνικό σχεδιασμό των ακαδημιών", ενώ την αυλαία της πρώτης ημέρας (13:30-14:45) θα ρίξει ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Μάνος Μανουσέλης, ο οποίος θα αναφερθεί στο "Footwork, dribbling, shooting – Ασκησιολόγιο για ανάπτυξη νεαρών καλαθοσφαιριστών"
Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημερίδας έχει ως εξής:
10:00-11:30 Τοποθετήσεις ομιλητών:
* εκπρόσωπος Ε.ΚΑ.Σ.Κ. - υπεύθυνος αναπτυξιακού κ. Γιαννουλάκης Βαγγέλης: Τρόποι με τους οποίους η τοπική ένωση μπορεί να βοηθήσει στη διάδοση και ανάπτυξη της καλαθοσφαίρισης.
* πρόεδρος του τοπικού γραφείου Κρήτης του Σ.Ε.Π.Κ. - προπονητής ομάδας μπάσκετ του Εργοτέλη κ. Μακράκης Γιώργος: Τρόποι με τους οποίους μπορεί να γίνει το μπάσκετ ελκυστικό για το παιδί που έρχεται πρώτη φορά σε επαφή με το άθλημα.
* τεχνικός διευθυντής – υπεύθυνος ακαδημιών Γυμναστικού Συλλόγου Βόλου Κουρκούμπας Κώστας: Οργάνωση - στελέχωση και λειτουργία Ακαδημιών.
* αθλητικός δημοσιογράφος Βασίλης Σκουντής: H δημοτικότητα της καλαθοσφαίρισης σε σχέση με άλλα αθλήματα. Οι λόγοι που δεν μπορεί το άθλημα να εκμεταλλευτεί τη δημοσιότητα από τις επιτυχίες σε εθνικό και συλλογικό επίπεδο.
* εκπρόσωπος Π.Σ.Α.Κ. Ανδρέας Γλυνιαδάκης. Ο ρόλος που έπαιξε η ακαδημία στην πρώτη του γνωριμία με το άθλημα και τα προβλήματα που συνάντησε μέσα από αυτή τη διαδρομή;
11:45-12:30
Όποιος παρευρισκόμενος το επιθυμεί, μπορεί να κάνει μία σύντομη τοποθέτηση.
Επίσης, έχει τη δυνατότητα να καταθέσει εγγράφως, στην γραμματεία της ημερίδας, τις προτάσεις του, συνοπτικές ή μακροσκελείς, οι οποίες θα μελετηθούν και θα συμπεριληφθούν στα πρακτικά της ημερίδας. Όλοι οι εμπλεκόμενοι φορείς και τα σωματεία θα πάρουν αντίγραφο των πρακτικών στο τέλος της ημερίδας.
12:30-14:00
Ανοικτός διάλογος μεταξύ των συμμετεχόντων.
Η συμμετοχή των προπονητών στο Σεμινάριο θα είναι όπως συμβαίνει πάντα ελεύθερη
Γενικές Πληροφορίες
Ask the Coach
Πληροφορίες Μελών