Ο Ελληνικός Σύνδεσμος Ανωνύμων Καλαθοσφαιρικών Εταιρειών εκπροσωπήθηκε από τον Πρόεδρο του Διοικητικού Συμβουλίου, Γιώργο Χαλβατζάκη και τον Γενικό Διευθυντή, Γιώργο Κονδύλη, ενώ τον Σύνδεσμο Ελλήνων Προπονητών Καλαθοσφαίρισης εκπροσώπησαν ο Β' Αντιπρόεδρος του ΔΣ, Γιάννης Χρυσανθόπουλος και το μέλος του ΔΣ Τζίμης Κουστένης.
Από την πλευρά του ΠΣΑΚ το παρών έδωσαν ο Βασίλης Ξανθόπουλος κι ο Δημήτρης Βεργίνης αλλά κι ο Γενικός Διευθυντής, Κώστας Αλεξανδρίδης.
Τους φορείς του μπάσκετ υποδέχτηκε ο πρόεδρος του Δ.Σ. του Χριστοδούλειου Ιδρύματος, Γιώργος Χριστοφοράκης, ο οποίος στον χαιρετισμό του ανέφερε: «Σας καλωσορίζουμε με μεγάλη χαρά. Είναι η πολλοστή φορά που μας επισκέπτεστε και πλέον κοντεύουμε μία δεκαετία που σας έχουμε στο πλευρό μας. Είστε ο μόνος χώρος που μας δίνει χαρές τα τελευταία χρόνια. Είναι χαρά και τιμή μας να μας επιλέγει το κορυφαίο άθλημα της χώρας για να μας στηρίζει. Αγαπώ πολύ το μπάσκετ κι έχω βρεθεί σε έξι Final-4 Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού. Τα παιδιά του Ιδρύματος σας περίμεναν με μεγάλη χαρά και θα ήθελα να σας πω ότι η επιλογή σας να μας στηρίξετε είναι κορυφαία γιατί το πρόβλημά μας είναι ότι η προσφορά του ιδρύματος δεν είναι ανάλογη της αναγνωσιμότητας του.
Στο Ίδρυμα φιλοξενούμαι 34 κορίτσια που είναι ηλικίας από 4 έως 23 ετών και αξίζουν την αγάπη όλων μας. Είμαστε χαρούμενοι γιατί φέτος είχαμε δύο επιτυχίες στα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα. Εμείς εδώ λειτουργούμαι σαν οικογένεια κι αυτό οφείλεται κυρίως στους εργαζόμενους που δουλεύουν 48 ώρες το 24ωρο. Καθημερινά παλεύουν για να διαχειριστούν σωστά ανθρώπινες ψυχές. Ελπίζω ο καθένας από την πλευρά του να μας βοηθήσει όπως κι όπου μπορεί. Σας εύχομαι καλή χρονιά, καλές επιτυχίες κι ελπίζουμε να σας ξαναδούμε σύντομα».
Στη συνέχεια, τον λόγο πήρε ο Β' αντιπρόεδρος του ΣΕΠΚ, Γιάννης Χρυσανθόπουλος, ο οποίος τόνισε: «Εκ μέρους του Συμβουλίου του Συνδέσμου Ελλήνων Προπονητών Καλαθοσφαίρισης θα ήθελα να πω ότι είναι μεγάλη μας χαρά κάθε χρόνο να βρισκόμαστε στο Χριστοδούλειο ίδρυμα. Χαιρόμαστε για την πρόοδο τον κοριτσιών και συγχαίρουμε τα στελέχη του Ίδρυματος για την σπουδαία προσπάθεια που κάνουν. Καλή χρονιά και καλές γιορτές με υγεία εύχομαι σε όλους και στα κορίτσια καλή πρόοδο. Είμαστε κοντά σας». Το Μέλος του ΔΣ, Τζίμης Κουστένης, υποστήριξε: «Εύχομαι καλές γιορτές σε όλους. Αυτή η επίσκεψη έχει γίνει πλέον θεσμός στην συνείδηση μας. Θα ήθελα να τονίσω κάτι που είπε πριν ο πρόεδρος. Δεν πρέπει να θυμόμαστε μόνο στις γιορτές τα παιδιά και το Ίδρυμα, καθώς μέσα στη διάρκεια όλου του χρόνου οι πόρτες είναι ανοικτές για τον οποιοδήποτε. Όποτε μπορούμε κι όποτε έχουμε χρόνο ας προσπαθήσουμε να βρεθούμε εδώ και να δώσουμε έστω και μία ηθική ικανοποίηση στα κορίτσια. Καλές γιορτές σε όλους».
Χριστοδούλειο Ίδρυμα Προστασίας Παιδιών: Άγιας Γρηγορούσης 5, Χαϊδάρι
210-5817134, 210-5811203
Γενικές Πληροφορίες
Ask the Coach
Πληροφορίες Μελών