Αυτό σημαίνει ότι οι Έλληνες προπονητές πέρα από τους τέσσερις εκπροσώπους στην Euroleague, θα έχουν και τρεις εκπροσώπους στην VTB League, καθώς εκεί κοουτσάρουν ακόμη ο Δημήτρης Ιτούδης (ΤΣΣΚΑ) και ο Ηλίας Παπαθεοδώρου (Αστάνα).
Ο Φώτης Κατσικάρης, που την τελευταία τριετία εκτελούσε χρέη ομοσπονδιακού προπονητή στην Εθνική μας ομάδα των Ανδρών, σνεχίζει να είναι ο προπονητής με την μεγαλύτερη διεθνή εμπειρία, καθώς αυτή θα είναι η πέμπτη ομάδα που θα εργαστεί στο εξωτερικό και η δεύτερη στη Ρωσία. Είχε προηγηθεί η Ντιναμό Αγίας Πετρούπολης, καθώς και στη συνέχεια η Βαλένθια, η Μπιλμπάο και η Μούρθια. Παράλληλα έχει ευρωπαϊκή εμπειρία τόσο με την ΑΕΚ, όσο και με τον Άρη.
Η Λοκομοτίβ Κουμπάν κατέκτησε πέρσι την 3η θέση στην Euroleague. Την ερχόμενη σεζόν θα συμμετέχει στο Eurocup.
Ο Σύνδεσμος Ελλήνων Προπονητών Καλαθοσφαίρισης εύχεται στον Φώτη Κατσικάρη καλή τύχη στο νέο κεφάλαιο της καριέρας του.
Γενικές Πληροφορίες
Ask the Coach
Πληροφορίες Μελών