Την τιμητική τους είχαν τη συγκεκριμένη βραδιά οι Μιχάλης Κυρίτσης και Κώστας Μπογατσιώτης, οι οποίοι τιμήθηκαν από τον ΣΕΠΚ για την προσφορά τους στο άθλημα. Προβλήθηκε ολιγόλεπτο βίντεο προς τιμήν τους και παρέλαβαν το βραβείο ο πρώτος από τον Κώστα Αναστασάτο και ο δεύτερος από τον Μάκη Δενδρινό.
Ο Κώστας Μπογατσιώτης από τη δική του πλευρά χαρακτήρισε τη βραδιά "ως την καλύτερη της ζωής του" και δεν δίστασε να διηγηθεί ιστορίες από το παρελθόν, με τον δικό του μοναδικό τρόπο. Παράλληλα αφιέρωσε αυτό το βραβείο "που πρέπει να το κόψω στη μέση και να τους το δώσω" στον Ορέστη Αγγελίδη και τον Λάκη Αναστασιάδη.
Ακόμη βραβεύτηκαν οι προπονητές που κατέκτησαν πρωτάθλημα με τις ομάδες τους: από τον Γιώργο Ζευγώλη (Α1 Γυναικών) και τον Γιώργο Σκαραφίγκα (Πανελευσιανιακός), ως τις τοπικές κατηγορίες. Ακόμη τιμήθηκαν και προπονητές που είχαν επιτυχία με τις ομάδες τους, όπως η Αθηνά Ζέρβα που κατέκτησε την 3η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κωφών με την Εθνική Γυναικών.
Την βραδιά παρουσίασε ο δημοσιογράφος της ΝΟVA, Νικήτας Αυγουλής, ο οποίος με την εμπειρία του οδήγησε άρτια την εκδήλωση κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον.
Πριν την έναρξη της εκδήλωσης ο Γενικός Γραμματέας, Θόδωρος Μπολάτογλου, αναφέρθηκε στη "διαρκή προσπάθεια του ΣΕΠΚ για επιμόρφωση, επανίδρυση των Σχολών Προπονητικής και για την επέκταση της προπονητικής ταυτότητας", ενώ παράλληλα στάθηκε στην "περηφάνεια που αισθάνονται όλοι για την παρουσία Ελλήνων προπονητών στο εξωτερικό", δίνοντας ταυτόχρονα το μήνυμα ότι "ως λαός είμαστε μεταξύ άλλων σκληρόπετσοι και πεισματάρηδες. Για αυτό και παρά τις δυσκολίες θα συνεχίσουμε το έργο μας με το ίδιο μεράκι, την ίδια αφοσίωση και την ίδια αγάπη".
Γενικές Πληροφορίες
Ask the Coach
Πληροφορίες Μελών