Την ευκαιρία να διευρύνουν τους ορίζοντές τους, αλλά και να αποκομίσουν μπασκετικές παραστάσεις υψηλού επιπέδου, είχαν όσοι παραβρέθηκαν στο τοπικό σεμινάριο προπονητικής που διοργάνωσε ο ΣΕΠΚ στην Κομοτηνή.
Την ευκαιρία να διευρύνουν τους ορίζοντές τους, αλλά και να αποκομίσουν μπασκετικές παραστάσεις υψηλού επιπέδου, είχαν όσοι παραβρέθηκαν στο τοπικό σεμινάριο προπονητικής που διοργάνωσε ο Σύνδεσμος Ελλήνων Προπονητών Καλαθοσφαίρισης στην πόλη της Κομοτηνής κατά το διήμερο 27-28 Μαΐου, προσελκύοντας πολλά βλέμματα από την ευρύτερη επιλογή.
Το επίπεδο ήταν αρκετά υψηλό, κάτι που ήταν γνωστό εκ προοιμίου, βάσει των ομιλητών που υπήρχαν. Δημήτρης Πρίφτης, Αλέκος Δάγλας και Φώτης Τακιανός, παρουσίασαν πολύ καλές ομιλίες κατά το διήμερο 27-28 Μαΐου, "ερεθίζοντας" τα αυτιά, όσων τους παρακολούθησαν. Ικανοποιητική ήταν και η προσέλευση που υπήρξε, παρά το γεγονός πως κάποιες ομάδες βρίσκονται ακόμα σε αγωνιστική δράση.
Αναλυτικά τα προγράμματα που παρουσίασαν οι τρεις προπονητές κατά τη διάρκεια του τοπικού σεμιναρίου της Κομοτηνής: Παρασκευή 27 Μαΐου 17:00 Αλέκος Δάγλας: zone press 2 - 2 - 1 18:30 Δημήτρης Πρίφτης: βασικές αρχές spacing στην επίθεση 20:00 Φώτης Τακιανός: άμυνα στο low post - ένας εναντίον ενός & παγίδα στο low post
Σάββατο 28 Μαΐου 10:00 Φώτης Τακιανός: low post offense & attacking the block 11:30 Δημήτρης Πρίφτης: αμυντικές αντιδράσεις στο PICK n΄ ROLL 13:00 Αλέκος Δάγλας: επίθεση εναντίον ζώνης