Ο πρόεδρος του Συνδέσμου Παναγιώτης Γιαννάκης, ήταν αυτός που βράβευσε τον Θόδωρο Ροδόπουλου, τονίζοντας: "Σε βλέπουμε και παίρνουμε κουράγιο. Έχεις τόσο πάθος και τόση ενέργεια, παρά τα τόσα χρόνια που βρίσκεσαι στο μπάσκετ. Σε ευχαριστούμε".
'Ενα από αυτά ανέφερε χαρακτηριστικά: "Σε ένα παιχνίδι της Εθνικής μας με την Ιταλία, πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ 2005 κερδίζαμε πέντε πόντους τρία λεπτά πριν το τέλος. Οι Ιταλοί προσπάθησαν να αλλάξουν τον ρυθμό και αναζητούσαν περισσότερες κατοχές, κάνοντας γρήγορα σουτ, κυρίως τριών πόντων. Το καλό για μας ήταν τα έχαναν, το κακό, ότι έπαιρναν οι ίδιοι τα ριμπάουντ.
Κάλεσα τάιμ άουτ για να ηρεμήσω την ομάδα και στη διαδρομή ο Νοβίτσκι άρχισε να φωνάζει: Βάλε μέσα τον Φέμερλιγκ. Ο Φέμερλιγκ ήταν ο ψηλότερος παίκτης της ομάδας μου, όμως το πρόβλημα δεν ήταν εκεί. Έπρεπε να ακολουθήσω τα δικά μου πιστεύω και να πράξω αυτό που είχα εγώ στο μυαλό μου. Πέρασα στο παιχνίδι τον Νικακμπάτζε, γιατί το πρόβλημα μας ήταν ότι δεν έκαναν μπλοκ άουτ οι κοντοί και όχι οι ψηλοί.
Δεν έχει σημασία αν κερδίσαμε ή χάσαμε αυτό το ματς. Σημασία έχει ότι ο σταρ
Εκπληκτική ήταν και η ομιλία του Τζώρτζη Δικαιουλάκου, ο οποίος αναφέρθηκε στην φιλοσοφία επίθεσης του Αθηναϊκού με την οποία η ομάδα του έφτασε στην κορυφή. Τέσσερις ήταν οι βασικές αρχές αυτής της ομάδας: "Σκριν, συγχρονισμός, spacing και ταχύτητα".
Γενικές Πληροφορίες
Ask the Coach
Πληροφορίες Μελών