«Στην αρχή της σεζόν δεν θα έλεγα ότι ήταν αυτοσκοπός μας να ανέβουμε ή να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα. Στην άκρη του μυαλού μας όλοι το είχαμε σαν προοπτική, αλλά ο στόχος ισχυροποιήθηκε στην πορεία. Το δύσκολο στο δικό μας εγχείρημα ήταν να στηριχθούμε αποκλειστικά σε νεαρούς ταλαντούχους παίκτες. Αυτό απαιτεί συγκεκριμένη διαχείριση ομάδας. Το κάθε ρόστερ έχει τις ιδιομορφίες του. Αν π.χ. έχεις μεγάλους σε ηλικία παίκτες σαν προπονητής πρέπει να βρεις τρόπους και να ανακαλύπτεις κίνητρα. Αυτό σε μια νεανική ομάδα είναι πιο εύκολο. Οι νέοι παίκτες από μόνοι τους δημιουργούν κίνητρα.
Το δύσκολο σε αυτή την περίπτωση έχει να κάνει με τη νοοτροπία της ομάδας και τον χαρακτήρα που πρέπει να χτίσεις. Εμείς βασιστήκαμε όλη τη σεζόν κυρίως στο γεγονός ότι είχαμε ένα σύνολο με πολύ ενέργεια. Αυτό μας έδωσε ποιότητα και διάρκεια και δημιούργησε μια σωστή αγωνιστική συμπεριφορά. Εκεί νομίζω προέκυψε η διαφορά με τις υπόλοιπες ομάδες της κατηγορίας. Θα ήταν καλό και στη Γ’ Εθνική η ομάδα να συνεχίσει με την ίδια νοοτροπία και την ίδια βάση.
Να γίνουν μόνο δύο – τρεις προσθήκες. Η φιλοσοφία μας, πάντως έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να αλλάξει. Το πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑ και γενικότερα τα μικρά πρωταθλήματα, στερούνται θάρρους. Δεν είναι τόσο θέμα προπονητών, αφού και αυτοί έχουν έναν εργοδότη που είναι η εκάστοτε διοίκηση.
Οι διοικήσεις λοιπόν δεν τολμούν να εμπιστευτούν νέους παίκτες. Δεν βλέπω ομάδες σε αυτές τις κατηγορίες να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε έφηβους και αυτό με θλίβει. Κάνουμε ολόκληρο θέμα για να υπάρχει ένας εικοσάχρονος παίκτης στην ΕΣΚΑ ή στην ΕΣΚΑΝΑ. Όλα ξεκινούν από τις διοικήσεις. Προσωπικά νιώθω τυχερός που η δική μου λογική συμβαδίζει με της διοίκησής μου. Είμαι 12 χρόνια στην ομάδα και η φιλοσοφία μας ταυτίζεται απόλυτα».
Γενικές Πληροφορίες
Ask the Coach
Πληροφορίες Μελών