Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος και ο συνεργάτης του, Βασίλης Γεραγωτέλλης άνοιξαν λογαριασμό με... εντυπωσιακό τρόπο στον πάγκο της Μακάμπι, αφού διέλυσαν την Μακάμπι Ρισόν εντός έδρας με 98-64! Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τους δύο Έλληνες που απολαμβάνουν την μοναξιά της κορυφής στο Ισραηλινό πρωτάθλημα!
Στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Κίνας ανέβηκε η Μπεϊζίνγκ Ντακς. Οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου και του συνεργάτη του, Χάρη Μαρκόπουλου κέρδισαν εκτός έδρας την Σιτσουάν με 87-73 κι έτσι διεύρυναν το ρεκόρ τους στο 11-4.
Μετά από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα η Μπαχτσέσεχιρ επέστρεψε στον δρόμο των επιτυχιών. Η ομάδα του Στέφανου Δέδα νίκησε με 92-78 την Μπουγιουκτσεμετσέ κι έτσι διατηρήθηκε μέσα στην πρώτη εφτάδα του τουρκικού πρωταθλήματος με ρεκόρ 4-4.
Σε κοντινή απόσταση από την κορυφή της B' εθνική της Γερμανίας έμεινε η Χέρφορντ που ανέβηκε στο 7-2 και εδραιώθηκε στη δεύτερη θέση. Οι παίκτες του Χρήστου Δικταπανίδη έφτασαν σε ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα υπερκερνώντας το εμπόδιο της Ντάουτζερ με το επιβλητικό 93-61.
Με εντυπωσιακό τρόπο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα η Alte Kanti Aarau για την τρίτη κατηγορία της Ελβετίας. Οι παίκτες του Δημήτρη Νασούφη και της συνεργάτιδας του, Δάφνης Σταυρακάκη, νίκησαν με το ευρύ 83-55 την Μπάντεν και παρέμειναν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 6-2.
Σε περίπατο τείνει να μετατρέψει το γυναικείο πρωτάθλημα η Χατάι. Τα κορίτσια της Κατερίνας Χατζηδάκη έφτασαν σε ακόμα ένα εντυπωσιακό αποτέλεσμα επικρατώντας με 72-67 της Φενέρμπαχτσε κι έτσι έπειτα από 6 αγωνιστικές είναι αήττητες στην κορυφή.
Ευρεία νίκη πανηγύρισαν ο Τζώρτζης Δικαιουλάκος και ο συνεργάτης του, Πέτρος Πρέκας. Το ελληνικό δίδυμο της Σάνξι επικράτησε με 89-66 της Γουγιάν για την 14η αγωνιστική του γυναικείου κινεζικού πρωταθλήματος. Η ομάδα των συμπατριωτών μας μετράει αισίως 9 νίκες και 5 ήττες.
Δεν κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα της η Γκέτιγκεν στο γυναικείο πρωτάθλημα της Γερμανίας. Τα κορίτσια του Γιάννη Κούκου ηττήθηκαν εντός έδρας με 69-63 από την Μάρμπουργκ και είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρεί στο 3-6 που τις φέρνει στην όγδοη θέση.
Το φαβορί ήταν η Γκλάνμιρ και το επιβεβαίωσε. Η WIT ηττήθηκε με 78-40 και κάπως έτσι ο Δημήτρης Ζαχαρίας είδε το ρεκόρ της ομάδας του να πέφτει στο 4-3 και να βρίσκεται μέσα στην πρώτη πεντάδα του Ιρλανδικού γυναικείου πρωταθλήματος.
Γενικές Πληροφορίες
Ask the Coach
Πληροφορίες Μελών