Αναμφίβολα ήταν από τα highlight της χρονιάς στη Β' κατηγορία της Γερμανίας. Η OSB Hellenen διέλυσε με 148-84 την Zwickau στο πιο παραγωγικό της βράδυ στο πρωτάθλημα. Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Χρήστου Δικταπανίδη ανέβασε το ρεκόρ της στο 11-9 και σκαρφάλωσε στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Τι κι αν μετράει πολλές απουσίες πρωτοκλασάτων παικτών; Τι κι αν κλήθηκε να καθοδηγήσει μία ομάδα με ελάχιστες προπονήσεις; Ο Ηλίας Ζούρος είδε την Εθνική Γεωργίας να στέκεται όρθια μέσα στην έδρα της Αυστρίας φτάνοντας στη νίκη με 78-64. Οι υπερβάσεις, όμως, δεν συνεχίστηκαν και κόντρα στην ισχυρή Γερμανία. Ο Έλληνας τεχνικός είδε τους παίκτες του να παλεύουν σκληρά αλλά στο τέλος να γνωρίζουν την ήττα με 87-77.
Έφτασε μία ανάσα από μία ιστορική στιγμή, όμως οι λεπτομέρειες της στέρησαν το τρόπαιο. Η Χατάι συνέχισε την εξαιρετική της παρουσία και στο θεσμό του Κυπέλλου και αφού απέκλεισε την Φενέρμπαχτσε βρέθηκε στον τελικό. Η Γιακίν Ντόγκου, όμως ήταν ανώτερη και επικράτησε με 86-79 αφήνοντας μία πίκρα στην Κατερίνα Χατζηδάκη, η οποία έφτασε μία... αναπνοή από μία ιστορική επιτυχία.
Η ατυχία και οι λεπτομέρειες στέρησαν μία σημαντική νίκη από την Γκέτιγκεν στο γυναικείο πρωτάθλημα της Γερμανίας. Τα κορίτσια του Γιάννη Κούκου ηττήθηκαν εκτός έδρας με 70-63 από την Μάρμπουργκ κι έτσι παρέμειναν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 4-16.
Το έργο της Βίσμπι μέσα στην έδρα της Τέλγκε ήταν δύσκολο κι αυτό αποδείχτηκε στην πράξη. Τα κορίτσια του Πασχάλη Λέρα ηττήθηκαν με 72-51 για την 19η αγωνιστική του γυναικείου πρωταθλήματος της Σουηδίας κι έτσι παρέμειναν στην έβδομη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 6-11.
Γενικές Πληροφορίες
Ask the Coach
Πληροφορίες Μελών