Με τον πλέον επιβλητικό τρόπο σφράγισε το εισιτήριο για τα πλέι οφ της ABA League η Μπουντούτσνοστ. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου έριξε τριαντάρα στη Σόκολι (95-61) κι έτσι ανέβασε το ρεκόρ της στο 16-6. Στις 4 εναπομείνασες αγωνιστικές ο σύλλογος του Μαυροβουνίου θα παλέψει για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα με τη δεύτερη θέση να αποτελεί τον μεγάλο στόχο.
Η Τρέπσα έχει επιστρέψει για τα καλά στο δρόμο των επιτυχιών. Ο Δημήτρης Παπαδόπουλος είδε τους παίκτες του να νικούν με 84-55 την Ραχοβέτσι κι έτσι με ρεκόρ 12-6 βρίσκεται στην 4η θέση του πρωταθλήματος Κοσόβου.
Μετά τις απανωτές ήττες σε Ευρώπη και Ισπανία, η Μπαρτσελόνα βρήκε εξιλαστήριο θύμα στην ουραγό Μανρέσα και επικράτησε εύκολα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» με 92-72. Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και του συνεργάτη του, Χρήστου Παππά, διατηρήθηκε στη 4η θέση της ACB με 14-5.
Μετά την ήττα στο ντέρμπι κορυφής η Γκέτιγκεν έδειξε καλά αντανακλαστικά επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα στο δεύτερο τη τάξει γυναικείο πρωτάθλημα της Γερμανίας. Η ομάδα του Γιάννη Κούκου νίκησε με 85-72 την Γκίσεν κι έτσι διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 13-3.
Σπουδαία εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Χατάι που κέρδισε στην έδρα της Μπελεντίγιεσπορ με 59-57. Με αυτό το «διπλό» η ομάδα της Κατερίνας Χατζηδάκη ανέβασε το ρεκόρ της στο 9-8 και πάτησε ακόμα καλύτερα μέσα στην πρώτη οκτάδα του πρωταθλήματος.
Το ντέρμπι με την Μπεσίκτας δεν κύλησε όπως θα ήθελε ο Τζώρτζης Δικαιουλάκος. Η Φενέρμπαχτσε ηττήθηκε στις λεπτομέρειες εκτός έδρας με 62-60, όμως παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας του γυναικείου πρωταθλήματος Τουρκίας, καθώς γκέλα έκανε και η Γαλατάσαραϊ απέναντι στην Μπότας.
Σε ένα ντέρμπι για γερά νεύρα η Μούρθια δεν κατάφερε να «αποδράσει» με το «διπλό» από την έδρα της Χοβεντούτ. Οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη είδαν τους αντιπάλους τους να κερδίζουν με 86-84 κι έτσι πλέον βρίσκονται στην 14η θέση σε ισοβαθμία με την Χοβεντούτ.
Αυτό το Σαββατοκύριακο η VTB είχε All Star Game, στο οποίο ο Δημήτρη Ιτούδης ήταν προπονητής της ομάδας των ξένων.
Η Γκαζιάντεπ του Στέφανου Δέδα υποδέχεται σήμερα (13/2) την Νταρουσάφακα για την 18η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος.
Γενικές Πληροφορίες
Ask the Coach
Πληροφορίες Μελών