Καταρχάς, αναφέρθηκε στα τέσσερα βασικά κομμάτια για τη δημιουργία και την οικοδόμηση του playbook:
1) η γνώση της κατεύθυνσης που έχει πάρει το άθλημα
2) η αντίληψη του ποιοί είμαστε και η προσαρμογή στα δικά μας δεδομένα
3) η σωστή επιλογή παικτών (recruiting)
4) το σημείο της σεζόν στο οποίο καλούμαστε να "χτίσουμε" το playbook
Όπως ανέφερε χαρακτηριστικά, αυτό που παρατηρείται ως βασική τάση τα τελευταία χρόνια είναι η αύξηση των κατοχών στους αγώνες, γεγονός που ανάλογα μεγαλώνει τη σημασία του transition και των αιφνιδιασμών. Αντίστοιχα, μίλησε για τη σημασία των αθλητικών προσόντων και της ταχύτητας, τόσο σε επίπεδο εκτέλεσης όσο και απόφασης.
Στη συνέχεια παρουσίασε πληθώρα διαφορετικών επιλογών και στοχεύσεων σε ό,τι αφορά τα plays, ανάλογα με τα χαρακτηριστικά των παικτών και τη διάταξη στο μισό γήπεδο, ενώ τόνισε τη σημασία της ταχύτητας στην εκτέλεση, του spacing και του διαβάσματος της αντίπαλης άμυνας.
* Το επόμενο διαδικτυακό σεμινάρι του ΣΕΠΚ θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 30 Απριλίου στις 16:00, με τον Βαγγέλη Αγγέλου να αναλύει το θέμα "οι τρεις σημαντικοί παράγοντες στο σύγχρονο μπάσκετ".
Γενικές Πληροφορίες
Ask the Coach
Πληροφορίες Μελών