Με απόλυτη επιτυχία ξεκίνησε το Χριστουγεννιάτικο Διεθνές Σεμινάριο που λαμβάνει χώρα στο ΜΕΤΣ. Οι πρώτες ομιλίες κινήθηκαν σε πολύ υψηλό επίπεδο κι άφησαν πολλές υποσχέσεις για την αυριανή ημέρα με τους προπονητές να ανανεώνουν το ραντεβού τους.
Το παρών στην πρώτη ημέρα του Σεμιναρίου έδωσαν αρκετοί προπονητές, ενώ είναι σημαντικό για τον Έλληνα τεχνικό ότι στο Παγκράτι βρέθηκαν και αρκετοί φοιτητές των ΤΕΦΑΑ και των Σχολών που απέδειξαν ότι πριν αρχίσουν την επαγγελματική τους σταδιοδρομία, ήδη αναγνωρίζουν την αξία της επιμόρφωσης στο προπονητικό έργο.
Δεκάδες τεχνικοί βρέθηκαν στο ΜΕΤΣ κι έλαβαν θέση προκειμένου να παρακολουθήσουν την πρώτη ομιλία, στην οποία ο προπονητής του Ερυθρού Αστέρα U16, Slobodan Klipa, ανέλυσε την κομμάτια του "spacing και των βασικών αρχών μίας επίθεσης ".
Η αυριανή (30/12) μέρα αναμένεται να είναι εξίσου πλούσια και να κυμανθεί σε αντίστοιχα υψηλά στάνταρ.
Το Σεμινάριο παρακολούθησαν προπονητές όλων των επιπέδων, οι οποίοι είχαν έναν καλό λόγο να πουν για όσα άκουσαν. Ο Γιώργος Ρεμεντέλας είπε πως: «τα αντικείμενα που αναλύθηκαν από τους ομιλητές έχουν άμεση σχέση με τις απαιτήσεις και τον τρόπο που παίζεται, πλέον, το σύγχρονο μπάσκετ. Θέματα όπως το spacing και ο αιφνιδιασμός είναι πάντα εξαιρετικά ενδιαφέροντα, ειδικά όταν ακούς τοποθετήσεις καταξιωμένων προπονητών πάνω σε αυτά τα νευραλγικά κομμάτια του παιχνιδιού που έχουν μεγάλη επίδραση μέσα στον αγώνα».
Δείτε στιγμές από την πρώτη ημέρα του Σεμιναρίου
Γενικές Πληροφορίες
Ask the Coach
Πληροφορίες Μελών