Σύμφωνα με τις έως σήμερα ισχύουσες διατάξεις μεταξύ των προϋποθέσεων για την παρακολούθηση Σχολής Β΄ Κατηγορίας απαιτείται η άσκηση του επαγγέλματος προπονητή καλαθοσφαίρισης για ένα έτος μετά την απόκτηση τα διπλώματα της Γ΄ Κατηγορίας, η οποία θα αποδεικνύεται από τη βεβαίωση της ομοσπονδίας του Αθλήματος ή Τοπικής Ένωσης. Επίσης μας έχει γνωστοποιηθεί από την ΓΓΑ ότι η παραπάνω βεβαίωση θα συνοδεύεται από το ιδιωτικό συμφωνητικό με τον αθλητικό φορέα στον οποίο προσέφερε ο προπονητής τις υπηρεσίες του για ένα έτος, το οποίο συμφωνητικό θα πρέπει να έχει νόμιμα υποβληθεί κατά την προβλεπόμενη διαδικασία στην αρμόδια υπηρεσία. Ως εκ τούτου οι ενδιαφερόμενοι προπονητές θα πρέπει να φροντίσουν να έχουν και το συμφωνητικό αυτό.
Γενικές Πληροφορίες
Ask the Coach
Πληροφορίες Μελών