Ο Ανδρέας Μπαρτζώκας "έφυγε" στα 89 του χρόνια. Αποτέλεσε μια εμβλητική μορφή της Αριστεράς, πρωταγωνιστώντας στην ιστορική απόδραση των 27 από τις φυλακώς των Βούρλων στη Δραπετσώνα. Η μεγάλη απόδραση είχε πραγματοποιηθεί το 1955 κάτω από το κρεβάτι του ίδιου. Μάλιστα ο Ανδρέας Μπαρτζώκας στην περίοδο της Χούντας είχε ζήσει εξόριστος στη Γυάρο και στο Παρθένι. Η κηδεία του θα γίνει την Δευτέρα.
Σύσσωμος ο ΣΕΠΚ εκφράζει τη θλίψη του για την είδηση του θανάτου του Ανδρέα Μπαρτζώκα και εύχεται "καλή δύναμη" στην οικογένεια του.
Γενικές Πληροφορίες
Ask the Coach
Πληροφορίες Μελών