«Είμαστε ευχαριστημένοι με την εμφάνιση της ομάδας. Οι παίκτες ήταν συγκεντρωμένοι και ακολούθησαν την τακτική που είχαμε ορίσει. Ήταν ελάχιστες οι φορές που κάναμε λάθος στην στρατηγική μας κι υπήρχε από πλευράς παικτών μεγάλη θέληση, ενέργεια, διάθεση και σωστή νοοτροπία.
Σε τελική ανάλυση αυτό που έκανε το παιχνίδι να είναι αμφίρροπο ήταν η ευστοχία. Οι αντίπαλοι σημείωσαν μερικά πολύ δύσκολα σουτ, ενώ εμείς χάσαμε κάποια εύκολα» ήταν τα πρώτα λόγια του ασίσταντ κόουτς του «τριφυλλιού».
Το άγχος για το αποτέλεσμα ήταν, όμως, λόγος για αυτό; «Δεν μπορούμε να πούμε ότι το άγχος έπαιξε ρόλο. Για παράδειγμα ο Διαμαντίδης έχει βάλει στην καριέρα πολύ πιο δύσκολα σουτ από άποψη πίεσης.Έχασε, όμως, τρία σουτ «δικά του». Αυτό είναι το κακό με τα σουτ: κάποια στιγμή δεν μπαίνουν. Από την άλλη οι Σαν Εμετέριο και Λόγκαν έβαλαν απίστευτες προσπάθειες. Σε ορισμένες περιπτώσεις τιμώρησαν τα δικά μας λιγοστά αμυντικά λάθη στις περιστροφές, ενώ σε άλλες προηγουμένως η μπάλα ήταν υπό διεκδίκηση και κατέληγε ξαφνικά σε εύστοχο σουτ».
Όσο για τη συνέχεια; «Έχουμε την τύχη στα χέρια μας. Έχουμε ένα παιχνίδι με τη Λιέτουβος, η οποία μπήκε στο κόλπο της πρόκρισης κι αυτό σημαίνει ότι θα έχει κίνητρο και θα έρθει για να κερδίσει. Στο Top-16, όποιος δεν είναι σοβαρός ή υποτιμήσει τον αντίπαλο του, το πληρώνει. Εμείς πρέπει να είμαστε απόλυτα συγκεντρωμένοι στις λεπτομέρειες, για αυτές στο τέλος κάνουν τη διαφορά. Εξάλλου η διαφορά μεταξύ αποτυχίας και επιτυχίας μπορεί να είναι ένα σουτ».
Τέλος ο Ανδρέας Πιστιόλης αναφέρθηκε και στην επόμενη αγωνιστική υποχρέωση των «πρασίνων», που δεν είναι άλλη από την εκτός έδρας αναμέτρηση με την Καβάλα. «Είναι ένα παιχνίδι που πρέπει να προσέξουμε. Η Καβάλα παίζει πολύ καλό μπάσκετ όλο το χρόνο. Έχει βέβαια τα σκαμπανεβάσματα της και τα προβλήματα των τραυματισμών, αλλά είναι καλά προπονητή και καλά προετοιμασμένη για κάθε ματς. Δεν έχουμε περιθώρια ούτε να χαλαρώσουμε, αλλά ούτε και να ξεκουραστούμε. Στο ελληνικό πρωτάθλημα και το Top-16 πρέπει να δίνουμε το 100% σε κάθε παιχνίδι».
Γενικές Πληροφορίες
Ask the Coach
Πληροφορίες Μελών