SEPK BANNER THNOS 2019 A

Προπονητικές ευχές για ένα υγιές 2019

pitaΣε μια κατάμεστη αίθουσα που ξεπέρασε κάθε προσδοκία και με την παρουσία πολλών ξεχωριστών προσωπικοτήτων του Ελληνικού μπάσκετ πραγματοποιήθηκε η κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του Συνδέσμου Ελλήνων Προπονητών Καλαθοσφαίρισης στην Αθήνα. Το κλίμα ήταν εξαιρετικό με τους προπονητές να ανταλλάζουν ευχές, όμορφες μπασκετικές κουβέντες και... πειράγματα.

dourouΜεταξύ πολλών άλλων το παρών στην εκδήλωση έδωσαν η Περιφερειάρχης Αττικής, Ρένα Δούρου μαζί με τον Αντιπεριφερειάρχη Νοτίου Τομέα Αθηνών, Χρήστο Καπάταη και τον εντεταλμένο Περιφερειακό Σύμβουλο για ζητήματα αθλητισμού, Σπύρο Πάντζα.

Πριν την έναρξη της εκδήλωσης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον χαμό του Αντώνη Λάνθιμου αλλά και στη μνήμη όσων έφυγαν εντός του 2018 (Κώστας Πολίτης, Κώστας Αναστασάτος, Ορέστης Αγγελίδης, Παύλος και Κώστας Γιαννακόπουλος, Μιχάλης Βιτζηλαίος, Άρης Ραφτόπουλος και Πάτρικ Μπάουμαν). Στη συνέχεια της βραδιάς ο Πρόεδρος του ΣΕΠΚ, Παναγιώτης Γιαννάκης στον χαιρετισμό του μεταξύ άλλων υποστήριξε: "Το 2018, ο Σύνδεσμός μας συνέχισε να θέτει σε πρώτο πλάνο τη διοργάνωση Σεμιναρίων υψηλού επιπέδου. Διεθνών και Τοπικών. Γι' αυτό το λόγο, για ακόμα μία χρονιά διεξήχθη το Διεθνές Σεμινάριο Ατομικής Βελτίωσης, το μεγάλο Διεθνές Σεμινάριο στην Θεσσαλονίκη, ενώ παράλληλα φέτος έγινε κι ένα τρίτο Διεθνές Σεμινάριο την περίοδο των Χριστουγέννων, το οποίο ήταν δωρεάν για τα μέλη του Συνδέσμου.
Και τα Τοπικά Σεμινάρια, όμως, αποτέλεσαν μία από τις προτεραιότητες όλων μας, καθώς στόχος είναι η γνώση να φτάνει σε όσες περισσότερες πόλεις της Ελλάδας και σε όλους τους συναδέρφους μας. Πέρσι η αρχή έγινε από την Πάτρα τον Φεβρουάριο στο All Star Game και ακολούθησαν Κομοτηνή, Καρπενήσι, Σέρρες, Αγρίνιο, Καλαμάτα και Κοζάνη.
Μία από τις σημαντικότερες στιγμές του 2018, ήταν η διπλή αποστολή που κατάφερε να στείλει ο Σύνδεσμος στις ΗΠΑ. Μετά από χρόνια προσπαθειών με την πολύτιμη βοήθεια του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος, καταφέραμε να στείλουμε με υποτροφίες στην Αμερική 4 προπονητές, οι οποίοι επέστρεψαν με τις βαλίτσες τους γεμάτες από γνώσεις και νέες ιδέες.
giannakis sakotaΣε αυτό το σημείο νιώθω την ανάγκη να ευχαριστήσω θερμά την Περιφέρεια Αττικής για την στήριξη της αλλά και το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, καθώς από την πρώτη στιγμή μοιράστηκε το όραμά μας, συντάχθηκε στο πλευρό μας και με την αποκλειστική δωρεά του, καταφέραμε να υλοποιήσουμε τις υποτροφίες, ενώ το ίδιο θα γίνει και τη φετινή χρονιά"!
Καταλήγοντας ο κ. Παναγιώτης Γιαννάκης τόνισε: "Εκτός του επιμορφωτικού μας έργου, ο Σύνδεσμος μέσα από συνεχής παρεμβάσεις στην αθλητική ηγεσία και στον υπό διαμόρφωση αθλητικό νόμο κατάφερε να προβλεφθεί η ικανοποίηση ενός πάγιου αιτήματος του ΣΕΠΚ που αφορά την καθοδήγηση ομάδος οποιασδήποτε κατηγορίας από προπονητή που θα είναι κάτοχος άδειας ασκήσεως επαγγέλματος!
Το έργο μας, όμως δεν σταματάει εδώ, καθώς και φέτος θα συνεχίσουμε να στοχεύουμε ψηλά και να θέτουμε το επιμορφωτικό έργο του Συνδέσμου και τη διασφάλιση των δικαιωμάτων των προπονητών σε προτεραιότητα".

Την τιμητική τους στη χθεσινή βραδιά είχαν τα μέλη του ΣΕΠΚ Νίκος Τούλης, Άγγελος Κουλουριώτης, Μιχάλης Κανάκης, Γιάννης Παραγυιός, ο πρώην αθλητής Ανδρέας Παπαντωνίου και οι παράγοντες Γιάννης Αλεξόπουλος ως πρόεδρο της ΕΣΚΑ και Ανδρέας Μαζαράκης, οι οποίοι τιμήθηκαν για την μεγάλη τους προσφορά στο άθλημα, ενώ στην συνέχεια έλαβαν χώρα οι βραβεύσεις όσων προπονητών σημείωσαν κάποια επιτυχία μέσα στο 2018.

epathlaΑναλυτικά οι προπονητές που βραβεύτηκαν
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE: Ντράγκαν Σάκοτα (ΚΑΕ ΑΕΚ)
ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ VTB: Δημήτρης Ιτούδης (CSKA Moscow)
ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ SUPER CUP ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΟΥΡΚΙΑΣ: Κατερίνα Χατζηδάκη (Hatay BSB)
ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΣ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ:
Στέφανος Δέδας (Bahçeşehir Koleji)
ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ 1 ILRA: Δημήτρης Νασούφης (Alte Kanti Aarau)
ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ & ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΚΥΠΡΟΥ: Δημήτρης Κουκούρης (Πετρολίνα ΑΕΚ)
ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ARAB CLUBS CHAMPIONSHIP ΚΑΙ SUPER CUP ΛΙΒΑΝΟΥ 2018: Ελένη Καπογιάννη (Homenetment Antelias Lebanon)
ΑΝΟΔΟ ΣΤΗΝ Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ: Τάκης Μπακογιώργος

Α2 ΑΝΔΡΩΝ
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
Νίκος Καραγιάννης (ΓΣ Περιστερίου)
ΑΝΟΔΟΣ
Στέργιος Κουφός (Α.Ε. Χολαργού)

Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΟΤΟΥ
Μάριος Γούναρης (ΑΟ Ιωνικός Νικαίας)
ΑΝΟΔΟΣ
Γιάννης Δημητριάδης (Γ.Σ Χαρίλαος Τρικούπης)
Σπύρος Σαμόλης (Α.Σ. Διαγόρας Δρυοπιδέων)
Χάρης Κουλουριώτης (ΑΣΚ Ιπποκράτης)

b ethnikiΓ΄ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
Παύλος Νώντας (1ος ΝΟΤΟΥ) (Οίαξ ΑΟ Ναυπλίου)
ΑΝΟΔΟΣ 1ος ΟΜΙΛΟΣ
Νίκος Βουρνάς (Α.Ο. Γλαύκος)
Γιάννης Κτιστάκης (ΑΟ Ένωση Ιλίου)
ΑΝΟΔΟΣ 2ος ΟΜΙΛΟΣ
Κώστας Χαρτοματσίδης (ΑΕ Πεντέλης)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ
Κώστας Μίσσας (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ
Θάνος Σόφτσης (ΑΟ Σπόρτινγκ)
ΑΝΟΔΟΣ
Δημήτρης Αναγνώστου (ΓΑΣ Καλυβίων)
Σωτήρης Τσαραπατσάνης (ΑΟ Ελευθερία Μοσχάτου)

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΕΦΗΒΩΝ
Γιάννης Χρυσανθόπουλος (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΝΕΑΝΙΔΩΝ
Γιώργος Καντζιλιέρης (Παναθηναϊκός Α.Ο.)
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΑΙΔΩΝ
Γιάννης Σιούτης (Παναθηναϊκός Α.Ο.)
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
Σταμούλης Δημήτριος (ΓΣ Κρόνος Αγ. Δημητρίου)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Α' ΕΣΚΑ
Δημήτρης Λιόγας (Α.Ο. Αιγάλεω)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Α' ΕΣΚΑΝΑ
Γιώργος Μάνταλος (Νεανική Εστία Μεγαρίδας)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Α' ΕΣΚΑ - Η ΚΑΙ ΑΝΟΔΟΣ Γ'
Μάρκος Τζουγανάτος (Ν.Ε.Ο.Ληξουρίου)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Α' ΕΣΚΑΣΕ ΚΑΙ ΑΝΟΔΟΣ Γ' ΕΘΝΙΚΗ
Χρήστος Χρήστου (Α.Σ. Άρης Θήβας)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Α' ΕΚΑΣΚ & ΑΝΟΔΟΣ Γ' ΕΘΝΙΚΗ
Γιώργος Γωνιωτάκης (Α.Ο. Δειλινό)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Α1 ΕΣΚΑΚ ΚΑΙ ΑΝΟΔΟΣ Γ' ΕΘΝΙΚΗ
Νίκος Κόλλιας (ΑΟ Λέοντας 2014)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Τ.Ε. ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝΟΔΟΣ Γ' ΕΘΝΙΚΗ
Στάθης Βλαχοδήμος (ΑΕ Καλλιθέας Ρόδου)

ΑΝΟΔΟ ΣΕ Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ
Νίκος Χατζηπανηγύρης (Ιωνικός Α.Σ. Νέας Φιλαδέλφειας)
Θανάσης Θωμόπουλος (Ηλυσιακός ΑΟ)
Παναγιώτης Γκαναβίας (ΑΣ Πέρα)
Γιώργος Γιαννακόπουλος (ΑΟ Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄ ΕΣΚΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Φρόσω Δρακάκη (ΑΟ Αμύντας)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΚΑΣΚ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Κώστας Πλευράκης (ΟΚΑ Αρκάδι)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Γιώργος Τσατσουλής (ΚΟΜ Πελασγός)

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΣΚΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Φρόσω Δρακάκη (ΑΟ Αμύντας)

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΣΚΑΝΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Νένα Νικολαΐδου (ΓΣ Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Νεάνιδες)

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΣΚΑ ΑΝΔΡΩΝ
Δημήτρης Λιόγας (Α.Ο. Αιγάλεω)
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΣΚΑΝΑ ΑΝΔΡΩΝ
Κώστας Παπαμάρκος (ΓΣ Κρόνος Αγ. Δημητρίου)
Β' ΕΣΚΑ ΑΝΔΡΩΝ
ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ
Αλέξης Καρατζάς (ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ)
ΑΝΟΔΟΣ
Γιάννης Αντωνόπουλος (ΑΠΣ Φίλιππος)
Μάκης Κουμαράς (ΑΟ Γαλατσίου)
Νίκος Χασιώτης (ΟΚΑ Μεσογείων)
Νίκος Μπιλάλης (ΓΣ Κηφισιάς)
Ηλίας Στρατικόπουλος (ΑΓΣ Πολυνίκης Αγ. Βαρβάρας)

Β΄ ΕΣΚΑΝΑ ΑΝΔΡΩΝ
ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ
Καβάσιλας Ευάγγελος (ΑΕ Καλλιθέας)
ΑΝΟΔΟΣ
Κάσσης Παύλος (Αστέρας Αγ. Δημητρίου)
Καλόσακας Στυλιανός (ΓΣ Πέραμα Ερμής)

Γ΄ ΕΣΚΑ ΑΝΔΡΩΝ
ΑΝΟΔΟΣ
Γιώργος Ρουστέμης (ΓΑΣ Εύνικος)
Νίκος Μπιλάλης (ΑΟ Θρακομακεδόνων)
Γιάννης Ψυχογιόπουλος (ΕΦΟΑ Σπ. Λούης)
Ιωάννης Αναστασόπουλος (ΜΕΣ Μαραθώνος)

Δ' ΕΣΚΑ ΑΝΔΡΩΝ
ΥΠΕΡΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ
Άρης Μακρυδάκης (Βριλησσιακός ΑΟ)
ΑΝΟΔΟΣ
Αλέξανδρος Σταθόπουλος (ΑΕ Εστία Φιλίας / Θησέας)
Μάριος Δεσποτάκης (ΓΣ Άρτεμις Αχαρνών)
Αποστόλης Χατζηγιαννακός (Αθηναϊκός ΑΣ)
Ελένη Μίχα (ΑΟ Αρίων Αμαρουσίου)
Κώστας Μαρίνος (ΠΑΟ Δόξα Βύρωνος)
Σωτήρης Παπαδημητρίου (ΑΟ Περισσού)

Γ΄ ΕΣΚΑΝΑ ΑΝΔΡΩΝ
ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ
Κλιγκόπουλος Κωνσταντίνος (Προοδευτική)
ΑΝΟΔΟΣ
Γκόρος Αχιλλέας (Ηλεκτρούπολη)
Κανδύλης Θεμιστοκλής (Παννεαπολικός)

Δ΄ ΕΣΚΑΝΑ ΑΝΔΡΩΝ
ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ
Μεϊμάρογλου Θεολόγος (Απόλλωνας Πειρ. Μοσχάτου)
ΑΝΟΔΟΣ
Μαυρογιάννης Νικόλαος (Ακαδημία Έλευσις)
Αγγελάκης Δημήτριος (ΑΟΚ Νέας Σμύρνης)

Β΄ ΕΣΚΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ
Σκεύη Γεωργίου (ΑΕ Εστία Φιλίας Θησέας)
ΑΝΟΔΟ
Ανδριάνα Τσουμάνη (ΠΟ Αγίου Θωμά)
Οδυσσέας Θέμελης (ΑΟ Πεύκης)

Γ΄ ΕΣΚΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ
Γιασεμή Σαμαντούρα (ΑΣ ΕΚΠ. Κωστέα - Γείτονα)
ΑΝΟΔΟ
Καντάς Κωνσταντίνος (ΑΟ Δάφνης)

ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ
ΕΣΚΑΝΑ ΠΑΙΔΩΝ
Κώστας Μελέτης (Πανιώνιος ΓΣΣ)
ΕΣΚΑ U20
Στέφανος Λαδικός (Αθλητική Ένωση Νέας Κηφισιάς)
ΕΣΚΑ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ
Ποφάντη Κλεάνθη (ΑΕΣ Ιάσων Κολωνού)
ΕΣΚΑΝΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ
Παναγιωτόπουλος Θανάσης (ΑΟ Φάρος Κερατσινίου)


e-genius.gr ...intelligent web software